Ua
+380 показати номер +38 095 19 19 190
Залиште заявку

ВСУ визначив умови оголошення простою для роботодавців

Верховна судова інстанція вкотре врятувала звичайних громадян-працівників від економного роботодавця, який за допомогою простою намагався оптимізувати витрати за допомогою невиплати працівникам заробітної плати!

ВСУ ухвалою у справі № 210/5853/16-ц, прийнятою 30.01.2019, вказав цьому роботодавцю та іншим продуманим його колегам, що простій на підприємстві означає повне припинення його роботи.

Якщо ж повної зупинки немає, немає і простою. Відтак немає і його наслідків, зокрема — невиплати заробітної плати працівникам.

Проблема народилася з колективного позову про стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, зумовленого незаконним простоєм, поданого працівниками юрособи-роботодавця.

За фактом, кожному з них був оголошений простій у роботі, що спричинив зарплату розміром 2/3 від окладу. Позовні вимоги заявники обґрунтували тим, що простій незаконний, отже, їм мають виплатити за період простою повний оклад кожному.

Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив!

Мотивував своє рішення тим, що роботодавець вжив заходів для збереження зайнятості та позивачам неодноразово пропонувалася інша робота на підприємстві, від якої вони відмовлялися.

«Простіше кажучи, місцевий суд сказав позивачам: «Радійте, що вас не звільнили, а не вимагайте доплати, оскільки актуальною статтею 113 КЗпП України та положенням колективного договору, що діє на підприємстві, дії роботодавця не суперечать!»

Апеляція рішення місцевого суду не підтримала!

Роботодавцю вказали на порушення процедури оголошення простою. Умови оголошення цього заходу прописані у ст. 34 КЗпП.

Простоєм згідно із законом вважається призупинення роботи через невідворотну силу (інших обставин), що породили відсутність орг- або техумов, необхідних для продовження діяльності підприємства.

ВСУ з рішенням апеляційної інстанції погодився!

Було ще раз досліджено факт того, що підприємство продовжувало працювати, а робочі функції позивачів під час їхньої відсутності виконували співробітники іншого підприємства.

Відштовхуючись від цього факту ВСУ ухвалив вимоги позивачів, які підлягають задоволенню, оскільки немає простою на підприємстві — немає права у роботодавця не платити зарплату!

P.S. Будемо раді, якщо юридичні консультації на сторінках нашого сайту допоможуть розібратися в проблемах з роботодавцями. Також звертайтесь до правозахисників юрсервісу особисто за необхідності!

26.04.2020

293

Вас може зацікавити
ВП-ВСУ «заборонила» Привату стягувати % і штрафи за кредитками

Рішенням у справі № 342/180/17 від 03.07.19 ВП-ВСУ «зламала» встановлену судову практику щодо стягнення простроченої заборгованості за кредитними картками ПриватБанку! З цієї дати умови і правила надання банківських послуг, розміщені на сторінках сайту ПриватБанку: Не вважаються публічною офертою і відповідно невід’ємною частиною кредитних угод. Підписання позичальником заяви у відділенні банку, автоматично не буде приєднувати його […]

Аспекти нарахування судового збору при стягненні іпотеки

«За вимогами про звернення стягнення на предмет іпотеки судовий збір обчислюється виходячи з вартості заставного майна, а не з розміру боргового зобов’язання!» – висловився ВСУ постановою по справі №307/ 23/18 від 02.10.19. Висновок був зроблений після розгляду касаційної скарги кредитора-стягувача на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими вони відмовили позивачу в розгляді позовних вимог. […]

КСУ: звільняти працівника-контрактника у відпустці теж не можна

КСУ рішенням щодо конституційної скарги у справі № 6-р (II)/2019 від 04.09.2019 категорично «заборонив» роботодавцям звільняти своїх співробітників, які перебувають у відпустці або не працюють через настання тимчасової непрацездатності! КСУ при цьому зазначив, що на ситуацію абсолютно не може впливати той факт, що трудові відносини працівника і роботодавця оформлені трудовим договором (контрактом). Тобто, ніякого працівника […]

Право власності на частку у спільному майні: юридичні тонкощі підстав припинення

На тому, що право власності є конституційним, отже непорушним і ніхто не може бути позбавлений або обмежений у його здійсненні, не будемо зупинятись. Мета даної публікації ― інформація про нюанси припинення права власності на частку у спільному майні, адже саме це право частіш за все стає предметом спорів та обмежень у реальному житті. Загалом існує […]

Як бути, якщо надійшло судове рішення про стягнення боргу за кредитом?

Багатьом доводилося брати кредити, причому найрізноманітніші мети. Не завжди вдається повноцінно та своєчасно погасити заборгованість, що потенційно може призводити до великої кількості різноманітних труднощів. Іноді кредитор намагається стягнути гроші через судові інстанції. У такій ситуації потрібно розуміти свої права та своєчасно звертатися до кваліфікованого адвоката. Якщо прийшло рішення суду на стягнення боргу за кредитом, то […]

Оголошення особи в міжнародний розшук: що потрібно знати

Міжнародний розшук Інтерпол – це процедура, яка дозволяє правоохоронним органам різних країн співпрацювати у розшуку та затриманні осіб, які перебувають у розшуку за кримінальні правопорушення. Оголошення особи в міжнародний розшук є правом, а не обов’язком правоохоронних органів. Рішення про оголошення особи в розшук приймається на основі оцінки таких критеріїв: Наявність достатніх доказів для підозри особи […]