Ua
+380 показати номер +38 095 19 19 190
Залиште заявку

ВСУ про виконання зобов’язань у фіктивній угоді

Фіктивні угоди з житловою нерухомістю — це ризик залишитися без даху над головою.

Не зовсім зрозуміло, чим думав громадянин, який фіктивно продав свою квартиру іншим людям, які мали на меті оформлення кредиту в банку під заставу цієї нерухомості.

У результаті йому довелося відстоювати житло у ВСУ, який справедливо розсудив, що закон не в змозі захистити його інтереси і встановлення факту проживання в квартирі в ситуації, що склалася, юридичного значення не має.

Передісторія інциденту

Заповзятливі громадяни оформили в банку договір позики, для забезпечення виконання зобов’язання вони надали банку куплену квартиру, що належить їм на праві спільної сумісної власності.

Кредит платити перестали! Банк звернувся до суду з позовом про звернення на заставне майно.

Суд першої інстанції позов задовольнив, апеляція залишила рішення у силі. Пізніше з’ясувалося, що квартира була куплена позичальниками формально. За фактом у ній мешкав колишній власник.

Постало питання про виселення вже формально колишнього власника, який, природно, був проти цього та оскаржив судове рішення про накладення стягнення спочатку в апеляційному порядку, а потім у ВСУ.

«ВСУ за підсумками розгляду справи в постанові №2-1240/2009 від 29.11.2018 позначив, що якщо теоретично фіктивний договір укладено відповідно до вимог законодавства, мотиви та особисті домовленості на наслідки його укладання не впливають, а недоведений факт фіктивності не породжує звільнення від виконання зобов’язань».

Аргументація виселеного

У касаційній скарзі «прозвучало», що угода купівлі-продажу була формальною, укладеною виключно для отримання покупцем кредиту, а сам продавець, як і раніше, живе у квартирі, володіє нею та користується.

При цьому апеляційна інстанція навіть провадження за скаргою відкривати не стала, оскільки заявник не зміг достатнім чином аргументувати свої претензії, як і довести фіктивність угоди.

Фінал історії

ВСУ, проаналізувавши обставини спору, у задоволенні касаційної скарги позивачеві відмовив, пояснивши таке:

  1. Власність вважається правомірно придбаною, якщо інше прямо не зазначено у законі або незаконність набуття права власності не встановлено у судовому порядку.
  2. Суди попередніх інстанцій цілком вірно приймали рішення, виходячи з того, що договір купівлі-продажу є дійсним, нерозірваним та невизнаним судом недійсним.
  3. Заявник може оскаржити стягнення новим позовом про визнання недійсним договору купівлі-продажу, але, очевидно, йому потрібна юридична допомога дуже досвідчених правозахисників.

15.01.2019

309

Вас може зацікавити
Оскарження фраудаторних правочинів як інструмент стягнення заборгованості

Кожен, хто займається бізнесом, хоча б раз стикався із ситуацією, коли недобросовісний боржник з метою ухилення від сплати боргу розпочинає відчужувати своє майно.  Це може відбуватись як завчасно – ще до виникнення боргу як такого (відчуження майна відбувається без видимих причин та за відсутності очевидної необхідності) – потенційний боржник, так би мовити, готується до несплати […]

Борги за комуналку не переходять автоматично до нових власників

У разі нестачі коштів на покупку житла, деякі громадяни свідомо йдуть на придбання квартири або будинку «з боргами». За наявності суттєвих заборгованості за комунальні послуги власник готовий продати свою житлову нерухомість з хорошою знижкою. Розмір такої знижки зазвичай покриває заборгованість з лишком. І всі при цьому задоволені. Колишній власник позбавляється від проблемної нерухомості, яку він […]

ВСУ виселив колишнього чоловіка-алкоголіка без його згоди

Алкоголізм — бич нашого суспільства та сімейного життя, зокрема. Через нього розпадаються сім’ї, а за цим виникають житлові проблеми. Одна з них була розглянута у Верховному Суді України. Ця інстанція допомогла колишній дружині чоловіка-алкоголіка, виселити його зі свого будинку. Передісторія До суду з позовом до колишнього чоловіка звернулася його колишня дружина. Вимагала позбавити його права […]

Виправлення помилок у заповітах – не в компетенції судів

Неписьменність і неуважність – не пороки, якщо помилки можна виправити! Якщо ж описка допущена у заповіті, то виправляти її нема кому! І жоден суд не уповноважений це зробити, що було встановлено ВСУ за підсумками розгляду спадкової суперечки у справі №335/9398/16-ц. Передісторія Нотаріус, посвідчуючи заповіт, неправильно вказав адресу, унаслідок чого спадкоємиця не змогла вступити у свої […]

ВСУ про визнання недійсною розірвану угоди

Відступ від чинних правових позицій шляхом заміни їх новими висновками щодо формування правозастосовної практики Верховним Судом України — стандартна процедура! Так, 27.11.2019 ВП-ВСУ було оприлюднено правовий висновок у справі № 905/1227/17, яким вона відступила від висновку 2015 року у справі № 918/144/15. Висновок встановлював неможливість визнання недійсності вже розірваної орендної угоди, яким майно було повернено, […]

Побудували будинок? Правильно вводимо його в експлуатацію!

Влада продовжує піклуватися про те, щоб громадяни самі забезпечували себе житлом! Не так давно Мінрегіон роз’яснив нюанси спрощеної процедури будівництва житлового будинку, а тепер на офіційному сайті з’явилася деталізована процедура введення приватних будинків в експлуатацію. Аналізуємо процес! Ключова вимога від якої залежить вся подальша процедура – це те, що будинок повинен бути побудований відповідно до […]