Ua
+380 показати номер +38 095 19 19 190
Залиште заявку

КЦС: за «помилки» банкоматів клієнти платити не зобов’язані!

«За зайві гроші, видані банкоматом, клієнт відповідальності не несе, якщо немає доказів отримання коштів!» – висловився Касаційний цивільний суд постановою у справі №296/3921/15-ц.

Ситуація в деталях!

Клієнт Приватбанку знімає в «чужому» банкоматі певну суму грошей з кредитної картки, а отримує в 10 разів більше! Через тиждень погашає борг по кредитці з урахуванням комісійних.

Банк не погоджується з тим, що кредит погашений і дораховує клієнту суму, яка пішла надлишком!

Громадянин у відповідь теж не погоджується з донарахуванням і звертається до суду з позовом про визнання зобов’язання по кредиту припиненим у зв’язку з належним його виконанням.

Перша судова інстанція прийняла сторону клієнта!

Апеляція порахувала висновки суду першої інстанції поспішними, обґрунтувавши неправоту клієнта випискою по рахунку, що містить інформацію про зняття збільшеної суми. Також до уваги було прийнято лист від ФГВФО, що фіксує некоректність завантаженого номіналу касет під час інкасації (в касетах замість «двадцяток» були «двохсотки»).

«Касаційний цивільний суд рішення апеляції скасував і прийняв сторону суду першої інстанції! У своєму рішенні суд позначив, що позивач в даній ситуації, як користувач банківських послуг і більш слабка сторона, наполягає, що зняв суму, яку замовляв, що підтверджується чеками. Заперечення ж відповідача, нічим крім слів не підкріплені».

КЦС також зазначив, що результат службової перевірки в даній ситуації не може бути об’єктивним доказом того, що позивач отримав гроші не в замовленої в банкоматі сумі, а перевищив кредитний ліміт у 2000 грн., втановлений для карти.

До всього іншого обов’язок збереження що знаходяться на банківських рахунках грошей законодавчо покладено на банк, як і відповідальність за безпеку платіжної системи (ч. 3 ст. 1092 ЦК і ст. 33 ЗУ «Про платіжні системи …»).

Клієнт відповідає за законом, якщо проводить незаконні операції! В діях же позивача, які полягають в знятті готівки через банкомат, незаконність, очевидно, відсутня!

Юридична консультація

В аналізованій ситуації спроба банку «повісити» на клієнта відповідальність за тих, хто помилився при завантаженні банкомату, на щастя для клієнта, закінчилася невдало!

Ситуацію «врятував» КЦС, вказавши фінустанові на те, що відшкодування заподіяної шкоди в даному випадку має розглядатися в іншому судочинстві за позовом банку до дійсного заподіювача шкоди!

14.12.2019

286

Вас може зацікавити
КСУ: звільняти працівника-контрактника у відпустці теж не можна

КСУ рішенням щодо конституційної скарги у справі № 6-р (II)/2019 від 04.09.2019 категорично «заборонив» роботодавцям звільняти своїх співробітників, які перебувають у відпустці або не працюють через настання тимчасової непрацездатності! КСУ при цьому зазначив, що на ситуацію абсолютно не може впливати той факт, що трудові відносини працівника і роботодавця оформлені трудовим договором (контрактом). Тобто, ніякого працівника […]

ВСУ про додатковий термін для прийняття спадщини

Згідно з правилом, встановленим законодавчо, спадщина приймається протягом 6 місяців, що відраховуються з моменту відкриття спадщини. Закон припускає можливість продовження цього терміну, якщо спадкоємець з якихось поважних причин не встиг вчасно вступити у права спадкування. У спірних моментах «поважності» причин розуміються суди нижчих інстанцій. Їхні неправильні рішення «коригує» ВСУ! Так, на розгляді ВСУ перебувала справа […]

ВСУ затвердив обов’язковість договору! Висновок у справі №456/2946/17

Спочатку! До суду звернулася юрособа з позовом до фізособи, вимагаючи виконання зобов’язання за умовами попередньої тристоронньої угоди з передачею авансових платежів для подальшого придбання відповідачкою квартири. Позовні вимоги були мотивовані тим, що заявник свої зобов’язання щодо інформаційного забезпечення та сприяння у підписанні між відповідачкою та третьою особою договору купівлі-продажу квартири виконав. Відповідачка квартиру купила, але […]

Встановлений судом розмір моральної шкоди, ВСУ не змінює

Розмір моральної шкоди Верховний Суд України не уповноважений переглядати! Цей висновок було зроблено після розгляду справи №258/1169/14-ц (провадження №61-22745св18) від 05.12.2018. Так, на розгляд ВСУ надійшла касаційна скарга позивача-приватної особи до відповідача-держпідприємства. Позивач вимагав перегляду компенсації моральної шкоди, присудженої судами першої та апеляційної інстанцій. Деталі розгляду Так, внаслідок нещасного виробничого випадку загинув батько позивача. Він […]

КГС-ВСУ: що повинен з’ясувати госпсуд до того, як відмовить у позові?

Об’єднана палата КГС ВС України висловилася щодо мотивації відмов у розгляді позовних заяв. У постанові по справі № 910/6642/18 від 14.06.19 судам роз’яснили, що саме вони повинні з’ясовувати до того, як виносити рішення про відмову в позові при розгляді господарських спорів в контексті застосування ст. 16 ГКУ та частини 1 ст. 2 ГПКУ. КХС ВСУ […]

Важлива роль адвоката в кримінальних справах: Захист прав і справедливість

Роль адвоката в кримінальних справах Адвокат – це професійний правозахисник, який відіграє важливу роль у кримінальних справах, забезпечуючи захист прав підозрюваних і обвинувачених. Починаючи з ретельної підготовки кримінальної справи, адвокат взаємодіє з клієнтом, збирає докази, аналізує їх і готує обґрунтовану стратегію захисту. Підготовка кримінальної справи та аналіз доказів Адвокат починає свою роботу з ретельної підготовки […]