Ua
+380 показати номер +38 095 19 19 190
Залиште заявку

«Безпідставно отримані кошти» та «аванс» — різні поняття

ВСУ постановою у справі №910/21154/17 від 15.02.2019 розмежував поняття «аванс» та «безпідставно отримані кошти»!

Оприлюднено правовий висновок

Від самого початку! Одна юрособа звернулася до госпсуду з позовом до іншої юрособи про стягнення суми передоплати за договором виготовлення меблів за індивідуальним замовленням.

Позов мотивований був тим, що підрядник взяті на себе зобов’язання не виконав (навіть не намагався), отже, має повернути передплату!

Суд першої інстанції заявнику в задоволенні позовних вимог відмовив, посилаючись на те, що замовник аванс виконавцю сплатив із затримкою, отже останній термін виконання не порушив, оскільки вони подовжилися на час затримки передоплати.

Також суд зазначив, що факт невчасного перерахування авансу є порушенням умов договору замовником!

Приписи статей 612, 613 ЦКУ щодо цієї ситуації свідчать, що у такому разі у виконавця не виникає обов’язку виконувати роботу у строк, а у замовника анулюється право на одностороннє розірвання договору надання послуг та право вимагати повернення передоплати.

Апеляція з таким рішенням погодилася!

Ця інстанція зосередилася на наявності базового договірного терміну, в тому числі встановленого сторонами для внесення передоплати, який «коригує» в цій ситуації процес початку та завершення робіт.

Термін порушений замовником, отже, все інше автоматично підкоряється цьому фактору!

У ході касаційного розгляду справи!

«Замовник зазначив ВСУ на те, що суди попередніх інстанцій зосередилися на пошуку підстав для відмови позивача від договору підряду у контексті ч. 2 ст. 849 ЦКУ, але…

Вони залишили поза увагою приписи ч.4 ст. 849 ЦКУ, які передбачають безумовне право замовника у будь-який момент до завершення робіт відмовитися від договору, заплативши підряднику за виконаний обсяг робіт та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням угоди».

Замовник також попросив касацію звернути увагу на такі моменти:

  1. Посилання госпсудів на прострочення зобов’язання кредитора у спірних правовідносинах, як на одну з підстав для відмови в задоволенні позову — цілком безпідставне. Ця обставина має значення визначення підстав для стягнення збитків за порушення договору, але у предмет доведення у суперечці щодо повернення авансу за договором підряду не входить.
  2. Одностороння відмова від договору згідно із законом (ст. 651, 653, 849 ЦКУ) не потребує погодження з відповідачем, оскільки спірна угода вже припинена з моменту відправки підряднику повідомлення про розірвання договору, яке було реалізовано позивачем у процесі досудового врегулювання проблеми і цей момент було враховано під час створення договору підряду.

ВСУ, проаналізував суперечку та вирішив її на користь позивача, «між справою» розмежувавши поняття «аванс» та «безпідставно отримані кошти»!

06.02.2020

267

Вас може зацікавити
КСУ: звільняти працівника-контрактника у відпустці теж не можна

КСУ рішенням щодо конституційної скарги у справі № 6-р (II)/2019 від 04.09.2019 категорично «заборонив» роботодавцям звільняти своїх співробітників, які перебувають у відпустці або не працюють через настання тимчасової непрацездатності! КСУ при цьому зазначив, що на ситуацію абсолютно не може впливати той факт, що трудові відносини працівника і роботодавця оформлені трудовим договором (контрактом). Тобто, ніякого працівника […]

ВСУ про додатковий термін для прийняття спадщини

Згідно з правилом, встановленим законодавчо, спадщина приймається протягом 6 місяців, що відраховуються з моменту відкриття спадщини. Закон припускає можливість продовження цього терміну, якщо спадкоємець з якихось поважних причин не встиг вчасно вступити у права спадкування. У спірних моментах «поважності» причин розуміються суди нижчих інстанцій. Їхні неправильні рішення «коригує» ВСУ! Так, на розгляді ВСУ перебувала справа […]

Хто такий кваліфікований сімейний адвокат та які переваги він надає клієнтам?

Це юрист, основною спеціалізацією якого є сімейне право. У ньому є велика кількість різноманітних нюансів та аспектів, які професіонал має знати якнайкраще. Якщо потрібно оскаржити позбавлення прав за допомогою сімейного адвоката або вирішити будь-яку іншу проблему, є сенс вибрати перевірену юридичну компанію. Такий підхід гарантує персональний підхід, врахування всіх особливостей конкретної ситуації та безліч інших […]

Представництво інтересів у МКАС при ТПП України

Міжнародний комерційний арбітражний суд (МКАС) при Торгово-промисловій палаті України – це одна з ключових інституцій для вирішення спорів у сфері міжнародного бізнесу. У цій статті ми розглянемо, в яких випадках доцільно звертатися до МКАС, хто має право на таке звернення, переваги та недоліки цього способу вирішення спорів. МКАС вирішує спори, які виникають у зв’язку з […]

КГС-ВСУ: що повинен з’ясувати госпсуд до того, як відмовить у позові?

Об’єднана палата КГС ВС України висловилася щодо мотивації відмов у розгляді позовних заяв. У постанові по справі № 910/6642/18 від 14.06.19 судам роз’яснили, що саме вони повинні з’ясовувати до того, як виносити рішення про відмову в позові при розгляді господарських спорів в контексті застосування ст. 16 ГКУ та частини 1 ст. 2 ГПКУ. КХС ВСУ […]

ВСУ визначив умови оголошення простою для роботодавців

Верховна судова інстанція вкотре врятувала звичайних громадян-працівників від економного роботодавця, який за допомогою простою намагався оптимізувати витрати за допомогою невиплати працівникам заробітної плати! ВСУ ухвалою у справі № 210/5853/16-ц, прийнятою 30.01.2019, вказав цьому роботодавцю та іншим продуманим його колегам, що простій на підприємстві означає повне припинення його роботи. Якщо ж повної зупинки немає, немає і […]